سوالات متداول

1) طرح توجیهی چیست و چه کاربردی دارد؟

فارغ از اینکه ایده هوشمندانه یا محصول جدیدی دارید، همیشه قبل از صرف پول و زمان خود باید توجیه پذیری آن در دنیای واقعی بررسی شود. مواردی مانند رقبای موجود در بازار، ملاحظات فنی و تولیدی، قوانین و مقررات و … عوامل مهم و تاثیر گذاری در ارزیابی اقتصادی طرح شما می باشد. طرح توجیهی یک طرح جامع به منظور راه اندازی یک کسب و کار از صفر تا صد می باشد که تمام جزئیات شامل مطالعات بازار(رقبای موجود و نقاط ضعف و قوت آن ها، ارزیابی ریسک پروزه، بررسی حجم بازار مورد نظر و …)، مطالعات فنی طرح(تکنولوژی مناسب طرح، تجهیزات موردنیاز، ملاحظات فنی و…)، مطالعات محیطی(بررسی محیطی طرح، نقاط ضعف و قوت مکان موردنظر، پیشنهاد مکان مناسب و…)، مطالعات زیست محیطی، مطالعات محصول و مطالعات اقتصادی طرح(بازگشت سرمایه، نرخ بازدهی، ارزش فعلی طرح، پیش بینی درآمدها و هزینه ها و…) انجام می شود. طرح های توجیهی علاوه بر موارد بالا میتواند جهت اخذ تسهیلات بانکی مورد استفاده قرارگیرد.

2) تفاوت طرح توجیهی با طرح کسب و کار چیست؟

طرح کسب و کار به عنوان پل ارتباطی مناسب بین کارآفرین و دیگران به خصوص سرمایه گذاران عمل می کند. طرح کسب و کار شامل شرح کلی مشخصات فنی محصولات و خدمات، شرح تفصیلی بخش های سازمانی و بازاریابی، پیش بینی درآمدها و هزینه ها و… می باشد. در واقع طرح کسب و کار مانند نقشه راه عمل می کند و این امکان را می دهد تا موانع و چالش های کسب و کار خود را در مسیر پیش بینی کند. تفاوت طرح کسب و کار و طرح توجیهی در این است که طرح توجیهی در ابتدای پروژه ها و معمولا یکبار تهیه می شود اما طرح کسب و کار حالت فرآیندی و مستمر دارد. همچنین نگارش در طرح کسب و کار بخش سازمانی و بازاریابی را به صورت کامل و دقیق بررسی میکند در حالی که این دوبخش در طرح های توجیهی ضعیف تر بررسی شده است. به طور کلی طرح توجیهی بیشتر دیدی کلی می دهد ولی طرح کسب و کار وارد جزئیات می شود و تمام ابعاد کلیدی یک کسب و کار را بررسی می کند.

3) تعرفه نوشتن طرح توجیهی و امکانسنجی چقدر است؟

تعرفه طرح های بسته به اطلاعات موردنیاز، متفاوت می باشد. قبل از اینکه بتوانیم قیمت پروژه را تعیین کنیم به اطلاعاتی چون زمانبندی، میزان سرمایه گذاری پروژه، اهداف طرح، میزان آورده شما و… داریم. هدف از نوشتن طرح توجیهی هم بر قیمت پروژه تاثیر گذار است. تعرفه طرحی که برای ارائه به سرمایه گذار نوشته می شود با طرحی که برای اخذ تسهیلات بانکی مورد استفاده قرار می گیرد، متفاوت است. با این حال قیمت پروژه معیار مناسبی برای مقایسه مشاورین نمی باشد. اگر طرح ارزان باشد این امکان وجود دارد که طرح متناسب با استانداردهای مورد نیاز نوشته نشده باشد و قابلیت ارائه به سرمایه گذار یا بانک نداشته باشد. از این رو تعرفه طرح های توجیهی ثروت متناسب با کیفیت آن می باشد.

4) آیا شرکت قرارداد عدم افشای اطلاعات با مشتریان خود منعقد می کند؟

یکی از اصول ثروت، اصل امانتداری است. در این راستا در قراردادهای شرکت بندی برای عدم افشای اطلاعات منظور شده است.

5) نوشتن طرح توجیهی چقدر زمان میبرد؟

مدت زمان لازم برای انجام هر پروژه بسته به اطلاعات مورد نیاز هر پروژه بستگی دارد و میتواند از دو هفته تا سه ماه متغیر باشد.

سوالات ارزیابی طرح ها

سوالات آکادمی شمس

1) آکادمی شمس چه نقشی در شرکت ثروت دارد؟

آکادمی شمس زیرمجموعه ای از هلدینگ شمس می باشد و تمام دوره های آموزشی مربوط به شرکت های زیرمجموعه شمس در آکادمی برگزار می شود. شرکت ثروت در راستای توسعه دانش سرمایه گذاری و بهبود آن، دوره های آموزشی تخصصی برای افراد علاقه مند به این حوزه در نظر گرفته است که تمامی آن ها در آکادمی شمس قرار گرفته است.

2) دوره های آموزشی شامل چه بخش هایی می باشد؟

دوره های آموزشی در حوزه های مالی و سرمایه گذاری(تحلیل بازارها، مدیریت ریسک، ارزیابی اقتصادی پروژه ها، تحلیل بنیادی و تکنیکال، مدیریت هزینه و …) می باشد. جامعه مخاطب این دوره ها برای عموم است و دوره های تخصصی مانند آموزش نرم افزارهای تخصصی مانند primavera,comfar و…. برای افراد علاقه مند به پیشرفت در این زمینه در نظر گرفته شده است.

3) مراحل ثبت نام در دوره ها چگونه است؟

ثبت نام در دوره ها از طریق سایت آکادمی شمس قابل انجام است. همچنین دوره ها در پیج اینستاگرام شرکت معرفی شده و امکان ثبت نام آن از این طریق وجود دارد.

4) دوره های آموزشی از چه اعتباری برخوردارند؟

شرکت ثروت آفرین شمس دارای گواهینامه از سازمان فنی و حرفه ای کشور می باشد و بعد از اتمام دوره ها به شرکت کنندگان مدرک فنی حرفه ای اعطا می شود.

5) در صورت اتمام دوره ها، امکان همکاری با شرکت های مالی و سرمایه گذاری چگونه است؟

دوره های شرکت ثروت شامل بخش های عملی و نظری می باشد. شرکت کنندگانی که این دوره ها را با موفقیت بگذرانند، به شرکت های سرمایه گذاری مختلف از جمله شرکت ثروت معرفی به کار می شوند.

سوالات شتابدهنده

1) چه شرکت هایی شامل خدمات شتابدهی ثروت می شوند؟

قعالیت شتابدهی ثروت شامل تمام استارتاپ ها و کسب و کارها می شود. اما تمرکز اصلی این شرکت شتابدهی کسب و کارهای صنعت به خصوص در حوزه ماشین آلات و مواد شیمیایی می باشد.

2) مدل شتابدهی در شتابدهنده به چه صورت است؟

فرآیند شتابدهی6 تا 12 ماه به طول می انجامد که شامل دو مرحله پیش شتابدهی(2 تا 4 ماه) و شتابدهی(4 تا 8 ماه) است و طی آن شتابدهنده ثروت آفرین شمس، به عنوان شتابدهنده پیشرو در زمینه صنعت، فرصتی برای استارتاپ ها فراهم خواهد ساخت تا بتوانند در محیطی پویا، خلاق و یادگیرنده، کسب و کار خود را به بلوغ رسانده و برای جذب سرمایه گذار آمادگی کسب کنند. در این دوره خدمات متنوعی مانند آموزش و منتورینگ، تخصیص فضای کار اشتراکی، خدمات دفتری و رفاهی، سرمایه اولیه بذری، شبکه سازی و… به تیم های استارتاپی ارائه می شود.

3) فرآیند انتخاب استارتاپ ها به چه صورت است؟

برای شناسایی تیم های مستعد رشد طرق زیر در نظر گرفته شده است:
فراخوان ها
پذیرش از طریق وبگاه
برگزاری رویدادها و ایده کمپ ها و نیز مشارکت در رویدادهای استانی
اعلام نیاز هلدینگ ها و شرکت ها
ارتباط با دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و انجمن های علمی و تخصصی

4) شاخص های عملکردی برای ورود استارتاپ ها چیست؟

تیم اولیه(حداقل دو نفر) داشته باشند.
محصول و یا یک طرح اولیه از محصول داشته باشند.
امکان تامین نیازمندیهای و زیرساختهای مورد نیز برای آن ایده توسط شتابدهنده
بازار انتخابی ظرفیت جذابی داشته باشد.
حداقل هفته ای 30ساعت در مکان شتابدهنده حضور داشته باشند و روی طرح خود کار کنند

5) خروج از شتابدهنده به چه صورت است؟

استارتاپ ها پس از طی نمودن دوره های پیش شتابدهی و شتابدهی باید آمادگی لازم برای خروج از شتابدهنده و سرمایه گذاری جدید را داشته باشند. در این مرحله یکی از موارد زیر برای استارتاپ ها رخ خواهد داد:
شرکت ثروت آفرین شمس روی طرح سرمایه گذاری کند.
شرکت های حامی شتابدهنده (شبکه سرمایه گذاران) روی طرح سرمایه گذاری کنند.
دانش فنی طرح عرضه و به فروش برسد.
طرح به فن بازار ها معرفی شود.
طرح به کارخانه جات و مراکز تولیدی و صنعتی ارائه شود.
طرح به سرمایه گذاران متقاضی ارائه شود.
ایده و طرح به پارک های علم و فناوری معرفی شود.
ممکن است ایده نیاز به تغییر داشته باشد و بدون جذب سرمایه از شتابدهنده خارج شود

Do you have more questions?

ثروت آفرین شمس

ثروت آفرین شمس